Podczas dopasowania aparatów słuchowych pacjent wraz z protetykiem słuchu podejmują kilka ważnych decyzji. Satysfakcja z użytkowania urządzeń wspomagających słyszenie wymaga dokładnego badania słuchu, rozmowy, oceny stopnia i rodzaju niedosłuchu pacjenta oraz analizy jego indywidualnych potrzeb. Jednym z najważniejszych pytań jest to, czy pacjent powinien nosić jeden czy dwa aparaty słuchowe. Osoby, u których zdiagnozowano obustronny niedosłuch powinny stosować dwa aparaty słuchowe.

Najważniejsze korzyści wynikające z noszenia dwóch aparatów słuchowych to:

  • lepsze rozumienie mowy zarówno w spokojnych jak i hałaśliwych sytuacjach,
  • większy komfort i jakość słyszenia,
  • poprawa umiejętności lokalizowania źródła dźwięku,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawisk takich jak: deprywacja słuchu (znacznego pogorszenia zdolności rozumienia mowy), demencji starczej i chorób Alzheimera.

Tutaj znajdziesz naszą ofertę aparatów słuchowych.

Regularna pielęgnacja aparatu słuchowego jest niezwykle istotna. Wydłuża żywotność urządzenia, zmniejsza ryzyko awarii i częstych napraw, a także zapewnia prawidłowy przekaz dźwięków do ucha. W tym celu użytkownikom aparatów słuchowych zaleca się stosowanie preparatów i akcesoriów takich jak: chusteczek nasączonych preparatem dezynfekującym, tabletek czyszczących, spray’u zawierającego środki bakteriobójcze i grzybobójcze, nitek do przeczyszczania otworu wentylacyjnego we wkładkach i aparatach wewnątrzusznych. Ważne jest także codzienne osuszanie aparatów słuchowych za pomocą kapsuł osuszających lub osuszaczy elektrycznych.

Dodatkowo, w aparatach wewnątrzusznych oraz niektórych modelach indywidualnych wkładek usznych są wymienne filtry ochronne. Zabezpieczają elektronikę przed brudem, woskowiną i wilgocią. Należy pamiętać również o tym, by osłonki te regularnie wymieniać. Można zrobić to samemu lub w gabinecie protetycznym.

O szczegółach i zasadach czyszczenia aparatu poinformuje Państwa protetyk słuchu.

Im dłużej i systematyczniej używa się aparatów słuchowych, tym korzyści w słyszeniu są większe. Regularność pozytywnie wpływa na poprawę rozumienia mowy i rozpoznawanie otaczających Państwa dźwięków.

Zakładając, że w ciągu doby aparat pracuje około 8-16 godzin, czas jego pracy wynosi w zależności od typu baterii:

  • typ 10 – ok. 3-4 dni
  • typ 312 – ok. 7-10 dni
  • typ 13 – ok. 10-14 dni
  • typ 675 – 13-15 dni.

Tak, wybrane modele aparatów słuchowych mogą być zasilane zarówno bateriami jak i akumulatorkami – zgodnie z preferencjami pacjenta. Są też na rynku aparaty słuchowe z zintegrowanym akumulatorem, co znacznie ułatwia ich obsługę, ponieważ w celu naładowania urządzenia należy po prostu umieścić je w ładowarce.

Podstawowym parametrem przy wyborze aparatu słuchowego jest audiogram (wynik badania audiometrii tonalnej). Na podstawie tego badania, indywidualnych potrzeb i preferencji oraz przeprowadzonej przez protetyka słuchu przymiarki aparatów słuchowych można znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie dla siebie. Najważniejsze jest to, aby w aparacie czuć się dobrze, słyszeć naturalnie i rozumieć mowę.

Nowoczesna technologia zastosowana w aparatach słuchowych skutecznie pomaga pacjentom w leczeniu szumów usznych. Odczuwanie szumu usznego można zminimalizować m.in. dzięki aparatom słuchowym wyposażonym w generatory różnego rodzaju szumów. Pozwala to upodobnić emitowany z aparatu szum to tego, który utrudnia pacjentom codzienne funkcjonowanie. Często terapia jest długotrwała, ale przynosi pozytywne skutki. W efekcie odczuwamy ulgę, a szum uszny przestaje być uciążliwy.

Jeśli z aparatem słuchowym dzieje się coś niepokojącego, zaleca się, aby przed wizytą u protetyka słuchu sprawdzić:

  • czy bateria jest dobrze włożona i „świeża”,
  • czy wkładka uszna i aparat są czyste.

W przypadku, gdy aparat słuchowy nadal nie działa umów się na wizytę w gabinecie protetycznym w celu rozwiązania problemu

Jesteśmy dla Ciebie

Napisz do nas, jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie.