W definicji szumy uszne (Tinnitus) to wszystkie sygnały – niezależnie od barwy i głośności – słyszane pomimo braku zewnętrznych bodźców. Ich parametry fizyczne nie są miarodajne względem dyskomfortu i negatywnych emocji, jakie wywołują u pacjentów. Mogą być bardzo uporczywe i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jednak tinnitus nie jest chorobą, a skutkiem zaburzonej aktywności ucha wewnętrznego lub przyjmowania niektórych leków czy chorób jak np. cukrzycy, schorzeń układu naczyniowego, nerwowego lub kostnego. Ważne jest zatem, aby skonsultować tę dolegliwość z lekarzem laryngologiem lub audiologiem i wyeliminować inne możliwe przyczyny uporczywego słyszenia tego, czego inne osoby nie percypują.

Dokładny wywiad oraz badanie słuchu wraz z wyznaczeniem parametrów szumu usznego pozwoli wybrać najbardziej odpowiedni sposób leczenia i/lub rehabilitacji.

Powszechnie stosowane metody na szumy uszne to:

  • terapia TRT oraz terapie relaksacyjne
  • leki poprawiające ukrwienie mózgu
  • generatory szumów
  • aparaty słuchowe z wbudowaną funkcją generowania dodatkowego dźwięku.

W terapii TRT dąży się do osłabienia reakcji odczuwania dokuczliwego bodźca. W tym celu wykorzystuje się trening dźwiękami oraz konsultacje terapeutyczne. Mimo, iż terapia TRT trwa wiele miesięcy, przynosi pozytywny efekt. Wykorzystuje naturalną “plastyczność” mózgu, która polega na tym, że wszystkie docierające do nas dźwięki są filtrowane i tylko część z nich jest “przepuszczona” dalej do naszej świadomości.

Terapie relaksacyjne pomagają odprężyć się, aby skupienie uwagi na szumach usznych na co dzień było mniejsze.

W przypadku, kiedy pacjent z szumami ma także osłabiony słuch zaleca się aparaty słuchowe z generatorem szumu. Prawidłowe ustawienie takiego urządzenia wymaga poświęcenia czasu i uwagi, ale przynosi ulgę, ponieważ pozwala koncentrować się na zewnętrznych – lepiej słyszalnych – dźwiękach z życia codziennego.

Jak radzić sobie samemu?

„Otaczanie się” dźwiękami przyrody, ulubionej muzyki czy programu telewizyjnego, zmniejsza dyskomfort związany z odczuwaniem szumów usznych. Ważne są także różne formy aktywności fizycznej, dzięki której poprawia się krążenie, metabolizm i samopoczucie psychiczne.

Przyjdź na badanie

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę